Používať kanalizačné potrubie donekonečna bez toho, aby sme ho prečistili, nie je reálne z hľadiska množstva napojených používateľov a charakteru odpadových látok. Mnohí totiž do kanalizácie vypúšťajú aj to, čo tam nemá čo hľadať, a potom bedákajú nad tým, že sa im splašky vracajú späť do bytu vyrazením v dreze či WC a podobne. Odpadové a kanalizačné potrubie má svoj priemer, ktorý umožňuje prietok odpadu a nečistôt z prevádzok na kanalizačnú sieť napojených. Používaním a neustálym prietokom sa však niektoré látky môžu prichytiť na steny potrubia a postupom času ho úplne upchajú, čím tým znemožnia jeho ďalšie používanie. Krtkovaním ho dokážeme vyčistiť a uvoľniť priestor v potrubí na normálny prietok odpadu.
Špecializované firmy majú na čistenie dva najefektívnejšie spôsoby, elektromechanický a vysokotlakový. Na čistenie potrubia elektromechanickým spôsobom je potrebné mať k dispozícii nejaké mobilné zariadenie s elektromotorom a oceľovou strunou, ktorú treba vsunúť do potrubia a zapnúť, jej vibračný a rotačný pohyb si výborne poradí aj so silným znečistením na stenách potrubia.
S nánosmi odpadu v potrubí si poradí aj voda, ktorú do potrubia tlačíme pod vysokým tlakom prostredníctvom dlhej hadice s dýzou na konci. Voda tak postupne vyplaví všetko, čo zavadzia pri prietoku, z kanalizácie von. A to je problém, kvôli ktorému sa vysokotlaková metóda nedá použiť v každom prostredí, pretože by mohlo dôjsť k zaplaveniu okolia čistenia.
Obidve metódy sú efektívnou možnosťou ako sa zbaviť problémov s upchatým potrubím, poradia si aj s hrubou špinou a silnými nánosmi nečistôt, mastnoty či iných látok, ktoré sa môžu dostať do potrubia a narobia „šarapatu“. Prevencia formou trasovania a monitorovania potrubia zvnútra je však najlepším spôsobom ako predchádzať upchatiu kanalizácie, hoci ani krtkovanie https://ab-krtkovanie.sk/krtkovanie-kanalizacii/ nie je finančne veľmi nákladné, ale vyradí domácnosť či ostatné prevádzky z činnosti na nejaký čas.